Радон утворюється в результаті радіоактивного розпаду радію-226, який міститься в уранових рудах, фосфатних, вулканічних і метаморфічних породах, таких як: граніт, гнейс, сланець, і, в меншій мірі, в звичайних породах, наприклад, вапняку. Радон також може бути присутнім в ґрунтових водах, наприклад, у деяких джерельних водах і термальних джерелах.
Радон у нормальних умовах є газоподібною речовиною і легко вдихається. Це радіоактивний інертний газ без кольору, запаху і смаку.
Чим небезпечний радон?
Газоподібний радон із природних джерел може накопичуватися в приміщеннях, особливо в підвалах і цокольних поверхах будівель. Основним органом, через який проникає радон до нашого організму, є легені. Саме їм радон завдає найбільшої шкоди. Вчені з’ясували, що саме газ радон є другою найпоширенішою причиною раку легень після куріння.
Але радон і його продукти розпаду вражають не тільки легені людини. З’ясовано, що газ радон негативно впливає на імунні, статеві та кровотворні клітини.
Ураження радоном може призвести до втрати природної захищеності людського організму, що, природно, провокує розвиток найрізноманітніших захворювань.
Вплив радону на організм виявилися настільки серйозним, що уряди багатьох країн, серед яких і Україна, наразі законодавчо регулюють допустиму кількість цього газу в житлових і громадських приміщеннях. Пізніше чисельні дослідження виявили, що 3/4 річного опромінення, яке отримує кожна людина, спричинені саме радоном.
Нещодавно Верховною Радою України прийнято зміни до ЗУ ,,Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання”. Змінами визначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України додано розроблення і затвердження плану заходів щодо зниження рівня опромінення населення радоном та продуктами його розпаду, мінімізації довгострокових ризиків від поширення радону в житлових та нежитлових будівлях, на робочих місцях, від будь-якого джерела проникнення радону з ґрунту, будівельних матеріалів або води.
Як радон проникає в приміщення?
У ґрунтах завжди є джерела радону. За певних умов радон з ґрунту попадає в повітря приміщень і може фіксуватися підвищений рівень (особливо в підвалах і перших поверхах).
Крім цього у будинок радон може потрапити:
зі стін і фундаменту будівель (якщо в будівельні матеріали не відповідають вимогам);
разом з водопровідною водою (особливо, якщо вода з артезіанських свердловин);
з природним газом.
Що потрібно робити?
Прості заходи допоможуть нам знизити шкідливий вплив радону:
удосконалити вентиляцію у помешканні;
регулярно провітрювати житло;
встановити вентиляцію у підвальному чи цокольному приміщеннях;
звертати увагу на якість будівельних матеріалів, що використовуються для ремонту чи будівництва;
герметизувати підлогу та щілини у стінах.
За матеріалами Центру громадського здоров'я МОЗ України
Підпишіться, щоб отримувати листи.