24 січня 2025, 14:08
Ім’я українського письменника, літературознавця, лауреата фонду Тараса Шевченка, лауреата обласної премії імені Панаса Мирного, дійсного члена НТШ Петра Петровича Ротача сьогодні знає уся материкова Україна і діаспора. Його шанують за величезний науковий та творчий доробок, як глибоко патріотичну і винятково чесну людину. Переживши жахіття розкуркулення і Голодомору, Петро Ротач потрапив у жорна Другої світової війни, ставши «остарбайтером». І вже там, на Заході, почав друкувати свої вірші та прозу про справжню «радянську дійсність», познайомився з такими ж діяльними патріотами рідної землі. На відміну від багатьох із них, він таки повернувся в наймилішу серцю Україну, де на 40 років потрапив під «недремне око» органів КДБ.
Упродовж свого життя Петро Ротач жертовно збирав джерела з історії літературного і мистецького життя Полтавщини, національного і духовного відродження. Від другої половини 1980-х років розпочав їх передавати до архівних, музейних і бібліотечних установ області. Внаслідок такої плідної співпраці особовий фонд П. П. Ротача, який наразі зберігається у державному архіві, є одним із найцінніших.
Доповідачі у своїх виступах торкалися питань біографічного характеру і творчого доробку письменника, співпраці з науковими, музейними, архівними установами і громадськими організаціями, просвітницької діяльності, увічнення пам’яті та ін. Учасники зібрання, крім установ-організаторів, представляли: Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України, Державну наукову установу «Енциклопедичне видавництво», Національний університет біоресурсів і природокористування України, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, Полтавський університет економіки і торгівлі, Центр дослідження історії Полтавщини Полтавської обласної ради, Полтавську обласну універсальну наукову бібліотеку імені І.П. Котляревського, Полтавську обласну філармонію.
У ході конференції присутнім була презентована документальна виставка «… Буду духом твоїм, моя люба Вітчизно, Буду з тими завжди, Хто торує твій шлях!», з якою усі бажаючі зможуть ознайомитися упродовж наступних тижнів. Учасники конференції поклали квіти до могили славетного земляка.
Підпишіться, щоб отримувати листи.