Вони спрямовані на запобігання конфлікту інтересів та забезпечення прозорості у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із частиною 1 статті 25 Закону України „Про запобігання корупції" (далі - Закон) публічним службовцям заборонено:
1) займатися підприємницькою діяльністю;
2) займатися іншою оплачуваною діяльністю;
3) входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.
Звернути увагу на вказані обмеження особливо важливо особам, які вперше чи після перерви обираються/призначаються на посади, пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Такі особи зобов’язані: не пізніше 15 робочих днів з дня призначення (обрання) на посаду здійснити дії, спрямовані на припинення підприємницької діяльності та припинення їх повноважень у складі правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.
Входження до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку, є правопорушенням незалежно від отримання/неотримання посадовцем оплати за перебування у складі такого органу.
За умови дотримання вимог ст. 36 Закону, входження публічного службовця до складу засновників/учасників господарського товариства не підпадає під дію обмеження, передбаченого ч. 1 ст. 25 Закону, тобто є законним.
Щодо факту реєстрації публічного службовця фізичною особою-підприємцем, адвокатом, приватним виконавцем, іншою особою, що надає публічні послуги, це не свідчить про фактичне здійснення нею цієї діяльності та, відповідно, вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-4 КУпАП.
Недотримання цих вимог є правопорушенням, пов’язаним з корупцією і може призвести до:
дисциплінарної відповідальності - у випадку неприпинення підприємницької діяльності;
адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Підпишіться, щоб отримувати листи.