05 квітня 2025, 10:09
Неонатологія походить від грецької “neo”, що означає “новий”, і латинської “natus”, що означає “народження”. Це галузь медицини, яка займається доглядом за новонародженими та немовлятами. Вона вивчає, як вони ростуть, розвиваються, їхні захворювання та будь-які проблеми зі здоров’ям, з якими вони можуть зіткнутися. Її основна мета – піклуватися про життя і здоров’я новонароджених з моменту їх народження і до досягнення ними 28-денного віку. Цей період вважається вирішальним для виживання дитини.
Неонатологи – перші лікарі в житті кожної новонародженої дитини. Неонатолог спостерігає дитину з перших днів її появи на світ. Включається у процес надання спеціалізованої медичної допомоги дитині у разі передчасного народження. Забезпечує супровід та лікування малюків, які мають вроджені патології.
Спеціальність неонатолога є порівняно новою. Як окрема галузь медицини неонатологія сформувалась у світі на початку 70-х років ХХ століття. Вперше терміни «неонатолог» і «неонатологія» з’явились у 1960 році в посібнику «Хвороби новонароджених». В Україні в номенклатуру лікарських спеціальностей і посад лікар педіатр-неонатолог був внесений у листопаді 1987 року. У 1999 році на І Конгресі неонатологів, який відбувався в Одесі, було створено Асоціацію неонатологів України (АНУ), президент д. мед. н. професор Т. К. Знаменська, основним завданням якої є сприяння розробці пріоритетних напрямків розвитку медичного обслуговування новонароджених, визначення загальної політики з цих питань; вивчення сучасних досягнень в галузі неонатології; сприяння підвищенню рівня санітарної культури населення з питань охорони здоров’я новонароджених; захист соціальних, економічних та інших інтересів членів Асоціації.
Хоча високий рівень дитячої смертності був визнаний принаймні ще в 1860-х роках, прогрес у розвитку сучасної інтенсивної терапії новонароджених досягнутий нещодавно. Проблема високої дитячої смертності – одна з найбільших проблем людства. Однак лише в останні роки ми спостерігаємо реальний прогрес у сфері інтенсивної терапії новонароджених
Історичні віхи неонатології: ще в 1898 році доктор Джозеф Делі створив найпершу станцію для інкубації немовлят у Чикаго, штат Іллінойс.
До 1977 року ці неонатологічні відділення стали основою новоствореної кафедри неонатології Київського інституту удосконалення лікарів. Їх структура та практика відповідають найвищим міжнародним стандартам догляду та лікування новонароджених, що свідчить про непохитну відданість справі, досвід та емпатію наших виняткових неонатологів.
Шлях неонатології – це свідчення прогресу і стійкості медичної науки, галузі, яка продовжує розвиватися і торкатися життів у свій унікальний і глибокий спосіб.
Відзначаючи День неонатолога України, ми також маємо нагоду надихнути наступне покоління медичних працівників продовжувати цей благородний шлях. День неонатолога України – це не просто день святкування, а день визнання, вдячності та натхнення, день, який проливає світло на людей, що працюють за лаштунками, чия відданість та зусилля рятують життя та будують майбутнє. Цей день наповнений словами вдячності, святкуванням досягнень та роздумами про глибокий вплив цих професіоналів на суспільство. Це день вшанування невтомних зусиль неонатологів, визнання їхньої ключової ролі у формуванні майбутнього нації через турботу про її наймолодших громадян.
Дорогі неонатологи та всі люди, хто причетний до цієї важливої праці, вітаємо Вас з професійним святом! Нехай та частинка серця, яку ви віддаєте своїм крихітним пацієнтам, завжди повертається вам посмішками, відчуттям переможності життя всупереч перешкодам, добром та любов'ю! Кожен врятований малюк – це запалений вогник надії на продовження життя, це щасливі сім'ї та здійсненні мрії! Дякуємо та низько вклоняємося за вашу працю!
Ірина Ляшенко, лікар-педіатр- неонатолог відділення постнатального догляду №2 Центр спеціалізованої педіатричної допомоги КП «ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР»
Підпишіться, щоб отримувати листи.